Termické systémy

  • Solární systémy mohou být použity nejen k ohřevu teplé vody ale i pro podporu vytápění. Správně navržené zařízení může pokrýt 50 až 60% spotřeby energie na ohřev teplé vody. Ale i kombinace využití solární energie pro ohřev teplé vody a podporu topení se díky lepší tepelné izolaci staveb stává stále žádanější.

  • Návratnost systému nelze tak jednoznačně stanovit jako u fotovoltaických systémů. Ve většině případů se pohybuje od 10 do 12 let (bez dotace), tzn. že během své životnosti se systém vrátí 2x až 3x. Na investici do solárních termických systémů je třeba pohlížet jako na investici do úspor. Při velké spotřebě tepla bude více nákladů krýt solární systém a výsledkem bude větší ekonomická efektivita.

     

Ploché sluneční kolektory

  • Ploché sluneční kolektory se vyznačují velkou plochou zasklení a velkým absorbérem. Jejich výkon je při plném slunečním záření velký. Využívají většinu sluneční energie, dopadající na jimi zastavěnou plochu.

  • Použité materiály garantují dlouhou životnost a stálost parametrů kolektorů. U všech modelů je rám z eloxovaného hliníku a celoměděný absorbér s vakuově nanášenou absorpční vrstvou s dlouhou životností.

     

  • Absorpční plocha kolektorů je tvořena vysoce selektivním povrchem. Ten má vysokou schopnost absorbovat sluneční záření, ale jeho sálání tepla do okolí (tepelná ztráta sáláním) je minimální.

  • Solární tvrzené sklo u všech modelů má vysokou odolnost proti rozbití a vysokou propustnost pro sluneční záření.

  • Tepelná izolace omezuje tepelné ztráty kolektorů a zvyšuje jejich účinnost. Tloušťka minerální izolace se pohybuje od 2 cm do 6 cm podle modelu.

     

  • Jaký kolektor si vybrat záleží na tom, jestli budete ohřívat teplou vodu pro domácnost, bazén nebo přitápět nízkoenergetický dům. Kolektory lepších parametrů vám umožní více využívat sluneční energie i za nepříznivějších podmínek na podzim a v zimě.

  • Sluneční kolektory jsou certifikovány nezávislou zkušebnou podle nejnovější evropské normy EN 12975-2. Tato norma zahrnuje mimo jiné měření výkonu a účinnosti, měření mechanické odolnosti včetně odolnosti proti kroupám a dlouhodobou odolnost povětrnostním vlivům.

     

     

     

Vakuové trubicové sluneční kolektory

  • Vakuové trubicové sluneční kolektory využívají jako tepelnou izolaci vakuum, vytvořené mezi dvěma skleněnými trubicemi. Na vnitřní trubici je nanesena vysoce selektivní absorpční vrstva. Získané teplo se odvádí speciálními hliníkovými lamelami do měděných trubiček, ve kterých proudí ohřívaná kapalina.

  • Tepelné ztráty trubicových kolektorů jsou díky tomu velmi malé a kolektory mohou získávat teplo i při velmi slabém slunečním záření (slunce za mrakem - difuzní záření) a nebo při extrémních teplotách (nízká teplota vzduchu a vysoká teplota ohřívané kapaliny).

  • Přednosti trubicových kolektorů vyniknou zejména:

  • při nízkých venkovních teplotách

  • při ohřevu vody na vysokou teplotu

  • při nízké intenzitě slunečního záření při difuzním záření, kdy je slunce za mrakem

  • Pro tyto vlastnosti se trubicové kolektory hodí pro:

  • přitápění s ohřevem vody pro domácnost

     

  • celoroční ohřev bazénu a vody pro domácnost ohřev vody na vysokou teplotu

 

Předehřev teplé vody TV (koupání, mytí nádobí)

V letních měsících je předehřev TV pokryt zcela, v zimních je to z poloviny, zhruba je ušetřeno 80 %. Nelze vyřadit stávající způsob předehřevu TV. Solární systém se předřadí. Pokud je voda dostatečně ohřátá od slunce (uživatel požaduje např. 45°C) stávající ohřívač již dále ohřívat nebude. Pokud teplota vody je menší než požaduje uživatel, je dotopen pouze rozdíl. Vždy se solární ohřev vyplatí, protože vždy se ohřeje voda přicházející z vodovodního řádu o teplotě kolem 5°C na teplotu vyšší. I když není ohřev dostatečný, stávající ohřívač TV již nemá s konečným ohřevem tolik práce. 1 m2 kolektorové plochy ohřeje za letní den 50 litrů vody na teplotu 60°C . Plocha kolektoru musí být cca 4 m2 pro akumulační nádrž 200 litrů objemu.

 

 

Pro přitápění (topení) + předehřev teplé vody TV

Nejvíce energie pro vytápění potřebujeme v zimě. To je nejméně slunečního záření. Tento problém lze řešit akumulací tepelné energie ve velkých zásobnících, což je finančně náročné a tak je často volena možnost kombinace solárního systému s tradičnějším zdrojem (plyn, elektřina) Ze všech výše uvedených faktů je zřejmé, že v zimě je velmi málo slunečných dnů a množství dopadající energie je malé. V létě je energie dostatek a topit se nepotřebuje. V zimě je energie málo a topit se musí. Aby bylo možno uvažovat o topení ze slunce, je zapotřebí mít instalováno v domě nízkoteplotní kapalinové podlahové nebo stěnové vytápění (trubičky s protékající teplonosnou kapalinou). U takovýchto způsobů vytápění je teplota topné vody kolem 30 °C což lze i v zimě ze solárního systému získat. Pokud jsou v domě přítomny standardní radiátory (pod okny) je teplota topné vody 50-60 °C. Dohřívá přímotop na určenou teplotu. Aby solární systém pro přitápění byl účinný i v zimě, zapotřebí uvažovat o ploše minimálně 15-20 m2 kolektorové plochy a k tomu akumulační nádobu objemu cca 750-1000 l.

 


 

  

Pro ohřev bazénu

V létě je energie dostatek, slunce svítí dlouho, průměrné teplené výkony z 1 m2 kolektorové plochy lze získat cca 700 W. Tato energie plně postačuje k ohřevu bazénu v letních měsících. Průměrná teplota bazénu se zvýší s kolektory o 5°C, než u bazénu bez kolektorů, čímž se celkově prodlouží doba koupání na jaře a na podzim. Absorbéry pracují pouze v létě a není potřeba je nijak zvlášť izolovat proti tepelným ztrátám a proto je jejich pořizovací cena velmi nízkou. 


 

 

Státní podpora a dotace solární systémy

V současné době jsou poskytovány dotace pouze na solární termické systémy (ohřev TUV a podporu vytápění).Ekologicky šetrné způsoby vytápění a / nebo ohřev TUV v obytných budovách a rodinných domech pro fyzické osoby jsou ze SFŽP ČR podporovány prostřednictvím těchto 2 programů:
 

PROGRAM 1.A.b.
Instalace solárních systémů pro celoroční ohřev vody – ohřev TUV
 

PROGRAM 1.A.c.
Instalace solárních systémů pro přitápění a celoroční ohřev vody nebo přitápění a ohřev TUV


Způsob poskytování příspěvku

Státní podpora je poskytována pouze na ukončené investiční akce, které byly zahájeny po 1.1.2003. O podporu je možno žádat maximálně do jednoho roku po uvedení zařízení do trvalého provozu (tzn. od nabytí právní moci kolaudačního rozhodnutí, nebo od data předání zařízení do trvalého provozu). Žádosti se přijímají plynule v průběhu roku nebo do vyčerpání finančních prostředků na příslušném krajském pracovišti SFŽP ČR. Neuspokojené žádosti jsou všem žadatelům vráceny zpět. Na státní podporu nemá žadatel žádný zákonný ani právní nárok. V rámci kompletní dodávky našich solárních systémů připravujeme všem našim zákazníkům i kompletní dokumentaci pro podání žádosti na poskytnutí státní podpory.
 

 

Termické a fotovoltaické systémy